Péče o stříbro

Jak pečovat o své stříbrné šperky.

Stříbro je přírodní materiál, tudíž se nevyhne různým působením přírodních procesů. Stříbro je nejvíce náchylné k černání povrchu nebo ke ztrátě lesku. Za černáním povrchu stříbrných šperků stojí oxidace, oxidace je přirozený proces, kdy se stříbro dostává do styku s vodou, potem, chemikáliemi nebo parfumérií. V několik bodech vám napovíme, jak proces oxidace oddálit a v nejlepším případě se mu naprosto vyhnout a také jak se správně o své stříbrné klenoty starat, aby vždy byly oslňující a zářivé.

  • Své šperky uchovávejte v suchém a temném prostředí, jelikož vlhkost a přímý sluneční svit je přímým nepřítelem stříbra. Uchovávejte je nejlépe ve šperkovnici a samostatně, tedy každý šperk odděleně, aby nedošlo k mechanickému poškození. K tomu vám můžou pomoci sametové pytlíčky na šperky, které využijete i na cestách, jako cestovní "šperkovnici".
  • Oxidaci stříbra vyvolává také pot. Šperky reagují na pot každého jedince individuálně, jelikož každý z nás má pot jinak agresivní. V případě, že užíváte dlouhodobě léky, šperk bude na váš pot hůře reagovat. Doporučujeme vám tedy si vaše klenoty sundat před vyšší fyzickou zátěží a také před opalováním.
  • Šperky odkládejte hlavně při práci s chemikáliemi. Nesmí přijít do styku s žádnými čistícími prostředky, saponáty, tělovými krémy, kosmetikou, parfémy, chlórovou vodou, aj. Pokud se například chystáte večer do společnosti, je nejvhodnější prvně provést kosmetické úpravy a líčení a až poté se ozdobit šperky. Následně také prvně odložte šperky, poté se odličte.
  • Šperk se vsazenými kameny by neměl přijít do styku s vodou. Hrozí totiž uvolnění a následné vypadnutí kamene.
  • V případě, že nosíte šperk větších rozměrů, například kruhové náušnice, je vhodné jej na noc odložit. Vyhnete se tak poškození šperku, popřípadě nepříjemnému zranění.


Ochraňte své šperky před před světlem a poškozením doma i na cestách se sametovými pytlíčky. 

Čištění stříbrných šperků

Pokud jste se oxidaci nebo zašpinění šperku nevyhnuli, poradíme vám jak vyčistit stříbrné šperky a vrátit jim jejich původní lesk. 

  • V případě, že si začínáte všímat na šperku drobného znečištění, které není zatím tak výrazné, bude vám bohatě stačit čistící utěrka - hadřík na stříbro. Hadřík je perfektní pomocník a rozhodně by vám neměl chybět. Jedná se o speciální impregnovanou látku, která navrátí vašemu šperku lesk během pár vteřin. Dá se použít také jako preventivní ochrana šperku před oxidací.
  • Nechali jste to zajít trochu dále? A váš šperk už má do původního vzhledu velmi daleko? Máme pro vás záchranu - Čistící lázeň na stříbro. V lázni odstraníte téměř jakékoliv znečištění. Zacházejte s ní ovšem velmi opatrně a vyhněte se kontaktu s pokožkou. Lázeň působí velmi rychle a účinně, postačí znečištěný šperk vložit do lázně na 5 vteřin, poté jej vyjmout, opláchnout a osušit. Pozor, do čisticí lázně nepatří šperky se vsazenými kameny.
  • Existuje mnohem více způsobu jak stříbrný šperk vyčistit. V tomto videu naleznete osvědčené způsoby, jak vyčistit stříbrné šperky doma.